styczeń 29

„Babcie i Dziadkowie są wielkimi aniołami!”

Trudno nie zgodzić się z faktem, iż w życiu każdego z nas rodzina stanowi jedną z najważniejszych wartości. Wszystko co piękne i dobre dotyczy zazwyczaj relacji z najbliższymi osobami. Dziadkowie natomiast stanowią najczęściej ogniwo łączące i nierozerwalnie scalające rodzinne więzi. Jesteśmy im w związku z tym niezmiennie wdzięczni za kultywowanie i przekazywanie tradycji, za wyrozumiałość i pomoc, za rozmowy, żarty, i mądrość.
Dwa wyjątkowe, zimowe dni – 21 oraz 22 stycznia – w sposób szczególny kojarzą nam się z tymi najukochańszymi osobami w naszym życiu. W Dniu Babci i Dziadka chcemy zatem podziękować za ich obecność. Dlatego właśnie, także i w naszej szkole, uroczyście obchodziliśmy ten niezwykły dzień. Dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz uczniowie klas 1-3 zaprosili swoje babcie i swoich dziadków na wspólne celebrowanie ich święta. Najważniejszym punktem spotkania był niezwykły prezent-program artystyczny bazujący na adaptacji baśni „O dwunastu miesiącach”.

Uczniowie kl. 1-3, którzy uczestniczą w innowacji czytelniczej „Książka, moja przyjaciółka” wraz z nauczycielkami przygotowali scenariusz i wcielili się w bohaterów opowieści. Na tle bogatej dekoracji, w przepięknych  strojach zaprezentowali swoje talenty aktorskie. Aktorzy mistrzowsko odegrali przydzielone role. W postać babci bujającej się na fotelu wcieliła się Natalka Filipiak, która opowiadała historię wnukom. Biedna sierota (Zosia Ogiela) wypędzana przez macochę (Maję Złydaszyk) musiała sprostać jej wymaganiom i zachciankom, co wcale nie było łatwe. Przecież szalała zima, więc jakim cudem mogła przynieść jej fiołków, czy poziomek? Na szczęście pomogli jej bracia Miesiące (Wojtek Kołodziejczyk, Kuba Krzysztof, Antek Wojtyczka, Damian Wojtyczka, Arek Adamczyk, Sebastian Foks, Kuba Lach, Michał Michura, Filip Jarosik, Szymon Zapała, Karol Kowalczyk i Igor Kuczaj), którzy polubili miłego gościa. Za każdym razem spełniali jej życzenia, zmieniając pory roku adekwatnie do potrzeb pasierbicy. Miarka przebrała się, gdy macocha zażądała talarów. I tym razem udało się spełnić jej fanaberie, ale chciwa kobieta chciała jeszcze więcej bogactw. Na szczęście pasierbica znalazła schronienie u Miesięcy, którzy ją przygarnęli. Pazerna macocha nie doczekała się jej powrotu i nie oszczędziła nawet swojej córki (Nikola Złydaszyk), którą wysłała po talary. Niestety niegrzeczna dziewczynka nie otrzymała od braci nic, ponieważ zachowywała się okropnie w stosunku do nich. Widownia była niezwykle wzruszona, zwłaszcza, że przesłanie utworu okazało się bardzo poruszające. Fabułę baśni urozmaicały niezwykłe tańce, tajemnicze melodie, wspólnie śpiewane piosenki i solowe utwory wykonane przez Kornelię Kuczaj oraz Zofię Ogielę. Przedstawienie zachwyciło oglądających. Po życzeniach nastąpiło odśpiewanie uroczystego „Sto lat”, do którego akompaniowali: Igor Kuczaj-akordeon, Zosia Ogiela, Kornelia Kuczaj i Sebastian Foks-skrzypce. Potem nastąpiło rozdanie prezencików, które wykonali wnukowie dla swoich babć i dziadków.
Po części artystycznej goście zostali zaproszeni na poczęstunek przygotowany przez Radę Rodziców. Degustację pyszności uprzyjemniało słuchanie kolęd. Wykonywały je (śpiewały i grały): Maria Zasadni, Anna Dawiec, Emilia Wąchała-skrzypce, Milena Kołodziejczyk-akordeon i Wiktoria Zasadni-basy. Przepiękny śpiew i gra na instrumentach zachęciły babcie i dziadków, którzy przyłączyli się do wspólnego kolędowania. Na koniec odwiedzili ich Kolędnicy z gwiazdą,  (Marcin Szczepaniak, Igor Bednarz, Karol Kowalczyk, Sebastian Foks, Igor Kuczaj i Michał Michura) którzy życzyli im….scościo i zdrowio w tym nowym roku!
Spotkanie przebiegło w rodzinnej atmosferze, pośród rozmów i wspomnień.
Serdecznie dziękujemy wszystkim Babciom i Dziadkom za przybycie i obecność! To był naprawdę wyjątkowy dzień!

K. Kolawa
G. Dawiec
G. Kołodziejczyk
K. Wojtyczka


Copyright © 2014. All rights reserved.

Posted 29 stycznia 2024 by Natalia in category Uncategorized