luty 8

Można czytać opowiadania i mozna cytać łopowiadania

Różnorodność literatury dziecięcej wychodzi naprzeciw zainteresowaniom, możliwościom percepcyjnym i potrzebom poznawczym dzieci. Duży wybór pozycji książkowych może zadowolić nawet najbardziej wybrednego czytelnika. Każdy znajdzie coś dla siebie. Ta forma spędzania wolnego czasu niesie za sobą wiele korzyści. Wiedzą to uczniowie kl. I-III, którzy uczestniczą w innowacji czytelniczej „Książka-moja przyjaciółka”. Zachęcani do czytania rozmaitych pozycji książkowych, biorą udział w różnych działaniach czytelniczych. Tym razem bohaterką poranka 08.02.2024 r. była Zagórzańska czytanka, w której znajdują się opowiadania napisane gwarą pod kierunkiem p. Anny Mlekodaj i p. Łukasza Zapały. Dzięki tym tekstom możemy „dotknąć” korzeni zagórzańskich. Czytelnik ma okazję poznać opowiadania dla dzieci, pasterskie, zbójnickie, o życiu i świecie oraz o boginkach, płanetnikach i strachach.

Ponieważ zbliża się coroczny konkurs Gwarowych Tekstów Literatury Regionalnej Ziemi Zagórzańskiej-Góralskie cytanie, do pracy na warsztatach wybrano czytanki wyznaczone w regulaminie, czyli: Zwada, O kozie, co sie boła prowdy i O dwok braciach i biydzie.

Po wysłuchaniu przeczytanych gwarą tekstów uczniowie w grupach walczyli o zwycięstwo zdobywając punkty, dzięki wykonywaniu kolejnych poleceń (tłumaczenie niezrozumiałych wyrazów gwarowych, odpowiedzi dotyczące zrozumienia tekstów, czy wykonywanie ilustracji). Wszyscy ”bawili” się znakomicie. Uczniowie byli bardzo zaangażowani i aktywni.

Doświadczenie pracy z tekstami napisanymi „inaczej”, „po nasymu” uświadomiło wszystkim, jak ważna jest nasza przeszłość, dzięki której istniejemy. Uczniowie zrozumieli, że niektóre słowa i zwroty używane przez naszych pradziadków i dziadków na co dzień, dzisiaj brzmią jakby były mówione w innym języku. Czytanie ze zrozumieniem tekstu gwarowego było nie tylko ciekawe, ale pozwoliło na rozwijanie umiejętności czytelniczych, językowych i plastycznych.

Uczniowie z pewnością będą sięgać do Zagórzanskiej czytanki, dzięki której pielęgnujemy naszą tradycję, a przesłania zawarte w czytankach są bardzo wartościowe i ponadczasowe.

red. Grażyna Dawiec
Krystyna Kolawa
Grażyna Kołodziejczyk
Katarzyna Wojtyczka


Copyright © 2014. All rights reserved.

Posted 8 lutego 2024 by Natalia in category Uncategorized