styczeń 27

Zacznij przygodę z historią!

??????????Z inicjatywy Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Zamek Królewski na Wawelu przygotował specjalny program skierowany do grup szkolnych rozpoczynających naukę historii. Ma on na celu pogłębienie wiedzy na temat ojczystej przeszłości. Grupy szkolne są bezpłatnie oprowadzane po ekspozycjach muzealnych przez przygotowanych przewodników. Uczniowie naszej szkoły skorzystali z tej możliwości i 22 stycznia 2015 roku wyruszyli na przygodę z historią. Temat, który nas szczególnie zainteresował to „Złote czasy Jagiellonów”.     

Gdy dotarliśmy na miejsce, zostaliśmy przywitani przez smoka wawelskiego, który nieco nas wystraszył, gdyż zionął ogniem mówiąc niejako: „Proszę zachowywać się odpowiednio, mury te bowiem pamiętają czasy, gdy królowie tu zamieszkiwali i tworzyli historię naszego kraju. Przeszłości trzeba okazać należyty szacunek!” Na początek ruszyliśmy w stronę Katedry, o której Karol Wojtyła mówił, że nie można tu wejść bez wzruszenia. Zawiera się w niej ogromna wielkość, przez którą przemawia cała nasza historia. Podziwialiśmy wnętrze pierwszego kościoła katedralnego na Wawelu, miejsce spoczynku najwybitniejszych Polaków. Następnie udaliśmy się na spotkanie z przewodnikiem. Podzieleni na trzy grupy rozpoczęliśmy spacer po Komnatach Królewskich. Zwiedziliśmy między innymi salon wielkorządcy, salę poselską, prywatne pokoje królewskie. Obejrzeliśmy zbiory, kolekcje królewskie, zachwycaliśmy się pięknymi gobelinami, drogocennymi arrasami. Ciekawostki, które usłyszeliśmy od przewodników sprawiły, że uczniowie spojrzeli na historię z innej strony – nie jak na kolejny przedmiot w szkole, lecz jak na fascynującą opowieść, która nadal trwa. Musimy pamiętać, że teraz my jesteśmy jej twórcami.
Wróciliśmy do domu zmęczeni, ale pełni wrażeń. Dotknęliśmy niejako swoich korzeni, dotknęliśmy czasów naszych przodków. Wycieczka ta spełniła swoją rolę, miała obudzić w młodych ludziach zainteresowanie historią, pokazać, jak ważny jest patriotyzm. I tak się stało. Niedługo znów wrócimy do Krakowa, by ponownie przekroczyć barierę czasu i wsłuchać się w głosy z przeszłości.

red. Małgorzata Kawecka

Galeria zdjęć


Copyright © 2014. All rights reserved.

Posted 27 stycznia 2015 by Natalia in category Uncategorized