grudzień 8

„Dni przeciwko przemocy i agresji”

IMG_1881W dniu 6 grudnia 2013r. w naszej szkole zakończyły się „Dni przeciwko przemocy i agresji” dla klas IV-VI. Odkąd człowiek stanowił grupę społeczną pojawiały się konflikty. Dlatego też nieporozumienia wśród dzieci są rzeczą naturalną. Zadaniem nas dorosłych jest uczenie ich, aby sprawy wrażliwe rozwiązywać bez przemocy i agresji. Nie zawsze dzieci radzą sobie w trudnych sytuacjach. Często też brakuje im pozytywnych wzorców. Wsparcie dorosłych w kształtowaniu postaw i umiejętności w porozumiewaniu się stanowi matrycę nawyków, które później przenoszą w życie dorosłych. Duże zagrożenie  w dzisiejszym świeci niesie ze sobą Internet, na które narażone jest każde dziecko. Celem akcji było: wsparcie dzieci w zakresie przeciwdziałania przemocy, promowanie skutecznych metod rozwiązywania konfliktów poprzez porozumiewanie się bez przemocy i agresji oraz wskazanie 10 zasad bezpieczeństwa w sieci. Podczas lekcji wychowawczych prowadzonych przez pedagoga szkolnego uczniowie mogli rozwijać świadomość swoich emocji, świadomość różnic interpersonalnych i międzykulturowych umiejętność nawiązywania i budowania pozytywnych relacji, umiejętność skutecznego komunikowania się z rówieśnikami oraz umiejętność radzenia sobie ze stresem i codziennymi trudnościami.
Kolejnym etapem naszych działań był konkurs plastyczny gdzie uczniowie   mogli popisać się swoimi zdolnościami plastycznymi  i swoje odczucia przelać na papier. Konkurs cieszył się wielkim zainteresowaniem. Prace były bardzo ciekawe i oddawały sens przesłania. Trudno było wybrać najciekawszą pracę dlatego też każda praca została nagrodzona.

Pedagog szkolny:
Jadwiga Borowiecka