styczeń 27

XVII Przegląd Kolędniczy „Zagrojcie Ta Turoniowi”

DSC_0745Zimowa sceneria sprzyjała tegorocznemu XVII Przeglądowi Kolędniczemu „Zagrojcie Ta Turoniowi”, który odbył się 23 i 24 stycznia 2016r. w Szkole Podstawowej nr 1 w Lubomierzu. Celem imprezy jest propagowanie polskiej tradycji kolędniczej i uwrażliwienie młodych ludzi na jej piękno, jak również integracja gminy – o czym w swojej przemowie wspomniał Wójt Gminy Mszana Dolna Bolesław Żaba. Organizatorami byli: Starostwo Powiatowe w Limanowej, Gmina Mszana Dolna, Szkoła Podstawowa nr 1 im. św. Józefa w Lubomierzu wraz z rodzicami uczniów tej szkoły, Ochotnicza Straż Pożarna w Lubomierzu i Sołectwo Lubomierz.

Impreza ta, już na trwałe wpisana w tradycje naszej Gminy, zgromadziła , jak co roku, liczną publiczność. Występy podziwiało wielu honorowych gości, między innymi znaleźli się: Wiesław Janczyk Poseł na Sejm RP, Jan Puchała Starosta Limanowski, Bolesław Żaba Wójt Gminy Mszana Dolna, Aleksandra Kania przewodnicząca Rady Gminy, Stanisław Potaczek, Franciszek Dziedzina Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Limanowskiego, Maria Bożek Radna Powiatu Limanowskiego, Ewa Filipiak Radna Powiatu Limanowskiego, Stefan Hutek Radny Powiatu Limanowskiego, Czesław Kawalec Radny Powiatu Limanowskiego, Rafał Rusnak Radny Powiatu Limanowskiego, Jan Wojciarczyk Wiceprzewodniczący Rady Gminy, Piotr Doll Radny Gminy Mszana Dolna, o.Piotr Głód Proboszcz Parafii w Lubomierzu, Józef Złydaszyk Prezes OSP w Lubomierzu, Kamil Wojtyczka Sołtys Lubomierza, Leon Kostrakiewicz, Małgorzata Kostrakiewicz, Lidia i Zbigniew Kostrakiewiczowie, Delegacja z Ukrainy z Miasta i Gminy Gródek Jagielloński na Ukrainie z Merem Mikołajem Savką, Walerija Nikonorowa Przewodnicząca Delegacji, Aleksander Hyzko, Daria Hrecko, Maria Tisteczko, Maria Rywak, Maria Sabadasz, Delegacja z Gminy i Miasta Lubomierza na Dolnym Śląsku z Burmistrzem Wiesławem Ziółkowskim, Andrzej Ćwilikowski, Józef Hajdasz, Mirosław Laskowski, Delegacja z Powiatu Słowieńskiego.

Prowadzący- Natalia Kuziel i Marcin Pajka, na tle pięknej scenerii, zapewnili zgromadzonym wspaniałą atmosferę. Wystąpiło 26 grup kolędniczych. Walczyli o miejsca na podium i nagrody w trzech kategoriach: dziecięcej, młodzieżowej i dorosłych. Poziom był bardzo wysoki. Zachwycały stroje, gra aktorska, śpiew. Faworytów było wielu. Mimo to wyboru należało dokonać. Komisja w składzie : mgr Aleksandra Bogucka – etnomuzykolog, mgr Inka Bogucka, dr docent Stanisław Węglarz – etnolog, Piotr Lulek – regionalista, muzyk – wyłoniła zwycięzców. Grupy kolędnicze, które zaprezentowały najwyższy poziom będą walczyć o kolejne nagrody. Zwycięzcy kategorii dzieci i młodzieży w Podegrodziu, a grupy dorosłe w Bukowinie.

Gościom dostarczono wspaniałych wrażeń artystycznych.   W przerwie na obrady wystąpił gościnnie chór „Jutrzenka” z Lubomierza wraz z „Małymi Muzykantami” , „Echo Zagórzan” z Kasiny Wielkiej oraz zespół działający przy SP Nr1 w Lubomierzu „Śwarni Lubomierzanie”. Nie zapomniano również o polskiej gościnności. Publiczność mogła skosztować regionalnych potraw, którymi częstowały młode Zagórzanki.

Wyrażamy wdzięczność władzom powiatowym ze Starostą Janem Puchałą oraz władzom Gminy Mszana Dolna na czele z Wójtem Bolesławem Żabą za przychylny stosunek do tej działalności. Podziękowania składamy również rodzicom uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 w Lubomierzu, licznym sponsorom, społeczności wsi za wsparcie finansowe, miłą obsługę i przygotowany poczęstunek. Dzięki pomocy i przychylności tak wielu osób udało się sprawnie przeprowadzić tegoroczna imprezę.

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za obecność.

red. Małgorzata Kawecka

Posted 27 stycznia 2016 by Natalia in category Uncategorized