wrzesień 28

Jak powstaje książka? – poznajemy tajniki drukarstwa

dsc_244022 września 2016 r. uczniowie z klasy   II a oraz klasy III ze SP nr 1 im. św. Józefa w Lubomierzu w ramach realizacji innowacji promującej czytelnictwo „Chętnie czytam sam, wiadomości nowe mam” odwiedziły pobliską Szczawę. Okazało się, że właśnie tam znajduje się Wydawnictwo Zachylina.

Po przyjeździe na miejsce cała grupa dzieci została życzliwie przyjęta przez pana Roberta Wójsa, który w fachowy i wyczerpujący sposób zapoznał wszystkich z działalnością drukarni. Uczniowie nie tylko zobaczyli jak pracują maszyny, ale również poznali ich nazewnictwo, a przede wszystkim znaleźli odpowiedź na pytanie „Jak powstaje książka?”. Nieobce są też dla nich od dziś drukarskie nazwy takie jak lega i kapitałka. Dzieci przekonały się, że od napisania do wydrukowania daleka droga.W ramach podsumowania zajęć pracując w grupach drugo i trzecioklasiści pisali sprawozdanie z wycieczki notując swoje spostrzeżenia. Jednogłośnie I miejsce w ogłoszonym mini konkursie zdobyła grupa reprezentowana przez Jakuba, Macieja, Mateusza i Patryka. Imienne certyfikaty przygotowane przez pana Roberta dla wszystkich uczestników wycieczki będą dla nich miłą pamiątką po odwiedzinach w wydawnictwie. Wracając znaleźliśmy jeszcze czas, żeby podziwiać piękno otaczającej nas przyrody. Bardzo dziękujemy panu Robertowi za możliwość zwiedzenia drukarni oraz zaznajomienie nas z techniką produkcji książki.

red. K. Kolawa, G. Dawiec, G. Kołodziejczyk

Posted 28 września 2016 by Natalia in category Uncategorized