czerwiec 3

„Ludzie ludziom zgotowali ten los” – zwiedzanie Miejsca Pamięci i Muzeum Auschwitz – Birkenau

27 maja 2024r. klasy 7 i 8 zwiedzały największy nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady -Auschwitz- Birkenau, który utworzyli Niemcy pod koniec 1940 r. na przedmieściach Oświęcimia.
Po przekroczeniu bramy obozu, nad którą znajduje się ironiczny napis „Arbeit macht frei” uczniowie rozpoczęli poznawanie strasznej obozowej rzeczywistości, wypełnionej cierpieniem, głodem, niewolniczą pracą i śmiercią więźniów oraz nienawiścią i bezwzględnością esesmanów. Przechodząc pomiędzy szeregami ceglanych bloków otoczonych drutem kolczastym, słuchali historii blisko półtora miliona ludzi, którzy zginęli na terenie obozu. Widzieli tysiące butów dorosłych i dzieci, walizki, garnki, miski, okulary, przybory do higieny, które przywieźli ze sobą więźniowie, wierząc, że przyjechali tutaj do pracy, aby rozpocząć nowe życie. Widzieli setki zdjęć więźniów w obozowych pasiakach z wytatuowanymi na przedramieniu numerami oraz makabryczne zdjęcia dzieci, na których doktor Josef Mengele przeprowadzał eksperymenty pseudomedyczne.

Zatrzymali się przy ścianie śmierci, gdzie wykonywane były egzekucje i weszli do krematorium, gdzie spalane były ciała. W drugiej części obozu – w Birkenau uczniowie zobaczyli rampę kolejową z wagonem bydlęcym służącym do transportu ludzi oraz dziesiątki drewnianych baraków, w których mieszkało po kilkaset osób w strasznych, prymitywnych warunkach. Zwiedzanie Auschwitz – Birkenau wywarło na naszej młodzieży ogromne wrażenie. Uczniowie poczuli i zobaczyli na własne oczy tragedię ludzi, którzy trafili do obozu. Zrozumieli, do czego prowadzi nienawiść do drugiego człowieka, dzielenie ludzi na lepszych i gorszych, segregowanie ich ze względu na rasę, pochodzenie czy przekonania. Aż trudno uwierzyć, że „to ludzie ludziom zgotowali ten los…” W ciągu niespełna 5 lat istnienia Auschwitz zginęło od 1-1.5 miliona ludzi. Wśród nich większość stanowili Żydzi, drugą grupą pod względem liczebnym byli Polacy, a trzecią Cyganie.

red. D. Węgielska


Copyright © 2014. All rights reserved.

Posted 3 czerwca 2024 by Natalia in category Uncategorized