czerwiec 13

Literatura i historia spotykają się w zabytkowym mieście

W dniu 12 czerwca 2024 roku uczniowie klas I-III mieli niepowtarzalną okazję uczestniczyć w wyjątkowej wycieczce do Krakowa, której celem było połączenie literatury z historią w jednym z najbardziej urokliwych miast Polski. Organizowana w ramach innowacji czytelniczej pod hasłem „Książka – moja przyjaciółka”, wycieczka ta miała za zadanie nie tylko poszerzyć horyzonty uczniów, ale także zainspirować do odkrywania nowych aspektów literatury i kultury.
Program wycieczki był niezwykle zróżnicowany i atrakcyjny. Pierwszym punktem programu było spotkanie w Rynku Podziemnym, gdzie uczestnicy brali udział w zajęciach zatytułowanych „Pogromcy legend, czyli różnica między bujdą a historią. Weryfikacja elementów historycznych w krakowskich legendach”. Podczas interaktywnych zajęć prowadzący w ciekawy sposób opowiadali o najbardziej znanych legendach krakowskich, jednocześnie wyjaśniając, jakie elementy związane z historią miasta mogą być prawdziwe, a które są jedynie wytworem ludzkiej wyobraźni.
Drugą częścią wycieczki był spacer z przewodnikiem po Krakowie, zatytułowany „Szlakiem legend krakowskich”. To właśnie podczas tej części uczniowie mieli okazję przenieść się w czasie i przestrzeni, odkrywając tajemnice związane z uliczkami i zabytkami miasta. Opowieści o smoku Wawelskim, tajemniczych zakamarkach Krakowa, najsłynniejszych zabytkach i dawnych wydarzeniach przykuwały uwagę każdego uczestnika, nadając spacerowi wyjątkowy klimat.
„Stowarzyszenie na Rzecz Wspierania Młodych Talentów z Lubomierza pokryło większość kosztów związanych z wyjazdem, w tym bilety do Rynku Podziemnego oraz część opłaty za autobus. Środki te zostały pozyskane w ramach „Otwartego konkursu na dofinansowanie dla organizacji pozarządowych”.
Wycieczka nie tylko dostarczyła uczestnikom mnóstwa fascynujących informacji na temat historii Krakowa, ale także skłoniła do refleksji nad rolą literatury w poznawaniu świata. Dzięki innowacyjnemu podejściu do czytelnictwa, uczniowie mieli okazję zrozumieć, jak literatura może być nie tylko źródłem rozrywki, ale także narzędziem do poznawania historii, kultury i tradycji.
Powrót z wycieczki był pełen wzruszeń i refleksji. Kraków okazał się być nie tylko pięknym miastem pełnym zabytków, ale także miejscem, gdzie literatura i historia spotykają się w harmonijnym dialogu. Dla uczniów kl. I-III ta wycieczka była niezapomnianym doświadczeniem, które na długo pozostanie w ich pamięci jako inspiracja do dalszego odkrywania tajemnic literatury i historii.

red. K. Kolawa
G. Dawiec