czerwiec 14

Reportaż z dnia obchodów upamiętniających 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego

DZIEŃ POWSTAŃCA WARSZAWSKIEGO W SP1 LUBOMIERZ
„Jesteśmy, kiedy pamiętacie…”
#lekcjapowstanie

W dniu 29 maja 2024r. w Szkole Podstawowej nr 1 im. św. Józefa w Lubomierzu uczniowie uczcili pamięć Powstańców Warszawskich i  ich bohaterską obronę stolicy.
Obchody 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego  w naszej szkole przygotowali uczniowie starszych klas pod kierownictwem nauczycielek historii, którzy najpierw podczas lekcji historii wzięli udział w interaktywnej grze pt. „Lekcja Powstanie” przygotowanej przez Fundację  „Warszawa to Wolność” Lekcja Powstanie ,  a potem opracowali szereg zadań  upamiętniających i przybliżających całej społeczności szkolnej wydarzenia, symbole i bohaterów 63 dni Powstania Warszawskiego. Uroczyste obchody „Dnia Powstańca Warszawskiego” będące kulminacją i prezentacją  prac konkursowych miały miejsce 29 maja 2024 roku i zaangażowały całą społeczność szkolną: uczniów z klas I-VIII, nauczycieli, wychowawców oraz pozaszkolną- rodziny uczniów.

„Dzień Powstańca Warszawskiego” rozpoczął się o godzinie 9.00, nazwanej symbolicznie godziną ”W”. Uczniowie wszystkich klas jednocześnie usłyszeli sygnał syreny alarmowej, który wówczas oznaczał początek powstania. Następnie zostali poinformowani przez nauczycieli, że  w tym roku obchodzimy 80. rocznicę Powstania Warszawskiego, które wybuchło 1 sierpnia 1944 roku o godzinie 17.00 nazywanej „godziną W” jak wolność, walka, wyzwolenie i  trwało 63 dni.  Potem obejrzeli dwa krótkie filmiki o bohaterach powstania i jak obecnie czcimy ich pamięć. Dalsza część obchodów przeprowadzona została już przez uczniów ze starszych klas szkoły podstawowej. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć dokumentujących działania i zaangażowanie  uczniów  w upamiętnienie  Powstańców Warszawskich.

red. D. Węgielska

Posted 14 czerwca 2024 by Natalia in category Uncategorized