kwiecień 29

Wycieczka do miejsc pamięci związanych z II Wojną Światową na terenie Gminy Mszana Dolna

IMG_3308Za nami już szereg działań wynikających z innowacji historycznej „Bliskie spotkania z historią. Ocalić od zapomnienia” – akademia upamiętniająca 100- lecie odzyskania niepodległości przez Polskę, ciągłe pogłębianie wiedzy poprzez udział w konkursach historycznych, czytanie literatury, wycieczka do kina i obejrzenie filmu „Dywizjon 303”. Za nami również miesiąc marzec, który dla uczniów naszej szkoły był miesiącem spotkań z żywymi świadkami historii. Gościliśmy wówczas panie Zofię Nachman i Zofię Zasadni, które podzieliły się z nami wspomnieniami z okresu II Wojny Światowej. Uczniowie mieli możliwość również uczestniczenia w lekcji historii przygotowanej przez pana Kajetana Rajskiego, redaktora wydawnictwa „Wyklęci”.

Teraz przyszedł czas na odwiedzenie miejsc pamięci na terenie Gminy Mszana Dolna. W naszą wędrówkę wyruszyliśmy 25 kwietnia 2019 r. Pogoda nam sprzyjała. Pierwszym miejscem, gdzie się zatrzymaliśmy, był przysiółek Mogiła w Kasinie Wielkiej. To tutaj 4 września 1939 roku miała miejsce jedna z najbardziej znanych bitew na południu Polski. Zniszczono podczas niej  trzy niemieckie czołgi i dwa samochody pancerne. Niemcy podciągnęli większe siły, działa przeciwpancerne i zatrzymali natarcie, a następnie kontratakowali. W czasie odwrotu Polacy stracili dwa czołgi „Vickers” oraz kilka tankietek. Czołgi zostały uszkodzone i porzucone, gdyż nie było możliwości ich ewakuowania. Wieżyczkę jednego z nich miejscowy artysta Stanisław Dobrowolski, wykorzystał przy budowie pomnika, który dziś przypomina nam żołnierzy, którzy polegli tutaj w walce z najeźdźcą. Uczniowie przypomnieli wydarzenia, które się tu rozegrały, a następnie w ciszy zapalili znicz, oddając hołd poległym.

Następne miejsce, do którego się udaliśmy to pomnik w Gruszowcu upamiętniający ofiary pacyfikacji. W czasie wojny Gruszowiec był miejscem działań partyzantów, atakujących niemieckie kolumny transportowe. 1 listopada 1944 r. oddział SS w odwecie za ostrzelanie niemieckich aut przez partyzantów radzieckich w okolicach miejscowości Porąbki, dokonał pacyfikacji Gruszowca. Spalono wówczas 18 domów i zamordowano ponad 30 osób, w tym kobiety i dzieci. Niektórzy spłonęli żywcem.

Kolejnym punktem, do którego zmierzaliśmy była Mszana Dolna, a dokładnie „Pańskie”, wzgórze nad Mszaną Dolną. Uczniowie przypomnieli tragiczne zdarzenia, które się tu rozegrały. To tutaj w głębokim jarze, gdzie wykopano olbrzymi dół, 19 sierpnia 1942 roku od godziny dziewiątej do czternastej Niemcy zamordowali 881 Żydów z Mszany Dolnej i okolicznych wsi oraz z Dobrej, Krakowa, Łodzi i Poznania. Krew z wykopu jeszcze przez kilka dni płynęła polną drogą w stronę miasta. Przed egzekucją spośród zgromadzonych Żydów esesmani wybrali kilkunastu młodych, silnych, którzy mieli ten dół zasypać. Dzięki temu kilku ocalało i było świadkami na procesie Heinricha Hamanna szefa sądeckiego Gestapo odpowiedzialnego za masowe egzekucje Polaków i Żydów na Sądecczyźnie i Ziemi Limanowskiej. Minęło 77 lat, nad masową mogiłą urosły i szumią dzisiaj drzewa. Zostawiliśmy znicz, aby bez zbędnych słów wyrazić, co czujemy. Jego płomień mówił sam za siebie – „Pamiętamy…”

Cmentarz w Mszanie Dolnej ukazał nam kolejne ludzkie tragedie. W centralnej jego części znajduje się okazały pomnik zwieńczony figurą orła, będący jednocześnie zbiorową mogiłą około 30 osób, zamordowanych w czasie II Wojny Światowej.
Na tablicach inskrypcyjnych umieszczono 57 nazwisk mieszkańców Mszany i okolic, ofiar terroru hitlerowskiego i stalinowskiego.

Ostatnim punktem naszej wycieczki był Kościół w Lubomierzu. W nocy z 3/4 lipca 1943 roku Franciszkanie i mieszkańcy Lubomierza, oskarżeni o współpracę z gorczańską partyzantką, doznali cierpienia i upokorzenia z rąk niemieckiego okupanta. Wszyscy zostali zgromadzeni na placu kościelnym, gdzie niemieccy żołnierze urządzili im noc terroru. Na ich oczach spalono klasztor, a Franciszkanów pobito, przesłuchano i skazano na więzienie i obóz koncentracyjny.

Nasza wędrówka w tym dniu dobiegła końca, jednak na tym nie poprzestajemy. Przed nami kolejne działania, które mają za zadanie ocalić od zapomnienia…

red. Małgorzata Kawecka

Posted 29 kwietnia 2019 by Natalia in category Uncategorized