Październik 2

„Oni tutaj są. Są nadziei promiennym znakiem. Ich krew do nowego życia budzi nas…”

DSC_1006„Oni tutaj są.  Są nadziei promiennym znakiem. Ich krew do nowego życia budzi nas. Świat się kręci, czas płynie, a pamięć wciąż żywa. Dobre słowa niezmiennie wciąż w uszach brzmią. To, co dobre i święte, ze światem wygrywa, Bo uczynki z miłości na wieki są”.

            Te słowa hymnu beatyfikacji franciszkańskich Męczenników z Peru, w wykonaniu chóru parafialnego, rozległy się na początku Mszy Świętej, która miała miejsce 29 września 2019r.  w kościele św. Józefa w Lubomierzu. Ich treść i przesłanie wypełniły mały lubomierski kościółek szczególnym wzruszeniem. Wszyscy zebrani na uroczystej Mszy Świętej w intencji uczestników tragicznych wydarzeń z 3/4 lipca 1943r.  poczuli, że „Oni tutaj są” – świadkowie nadziei, świadkowie historii. Mieszkańcy wsi i zakonnicy, którzy zostali zebrani na placu przykościelnym przez oddziały niemieckich żołnierzy i oskarżeni o współpracę z partyzantami. Uroczystości  przewodniczył ksiądz rodak  ojciec Stanisław Kozyra, a  kazanie wygłosił proboszcz parafii św. Józefa w Lubomierzu o. Piotr Głód, który przypomniał historię pacyfikacji wsi i spalenia klasztoru- plebanii przez Niemców oraz dzieje trzech braci franciszkanów, którzy zostali pojmani i trafili do obozu. Podczas kazania padły również słowa apelu o pamięć i szacunek dla historii Polski, dla minionych pokoleń, którą jesteśmy  im winni jako współobywatele naszego pięknego kraju. Po zakończeniu Mszy Świętej nastąpiło niezwykle uroczyste odsłonięcie i poświęcenie tablicy upamiętniającej wspomniane osoby i wydarzenia z 1943 roku. Odsłonięcia dokonał pan Sebastian Ogiela, jeden z uczestników, który jako 17 – letni chłopiec doświadczył okrucieństwa niemieckich okupantów. Wzruszenie na twarzy pana Sebastiana Ogieli, jednego z najstarszych mieszkańców Lubomierza, było największą nagrodą dla wszystkich  osób,  które zaangażowały się w wykonanie tej tablicy pamiątkowej i utwierdziło w przekonaniu, że takie inicjatywy mają głęboki sens i są potrzebne zarówno dla starszego jak i młodszego pokolenia.

         Uroczystość zaszczycili swoją obecnością: Wójt Gminy Mszana Dolna –  Bolesław Żaba, dyrektor Delegatury Małopolskiego Kuratorium Oświaty w Nowym Sączu – Dariusz Leśniak, prezes Stowarzyszenia na Rzecz Wspierania Młodych Talentów z Lubomierza- Danuta Kowalczyk, sołtys wsi Lubomierz – Kamil Wojtyczka, radni wsi Lubomierz – Jan Wojciarczyk i Krzysztof Gniecki, poczty sztandarowe Ochotniczej Straży Pożarnej, Związku Podhalan z Lubomierza oraz Szkoły Podstawowej nr 1 i Szkoły Podstawowej nr 2 w Lubomierzu. Na Mszy świętej nie zabrakło również mieszkańców wsi, nauczycieli i uczniów oraz pani Jadwigi Baran-Stożek – dyrektora Szkoły Podstawowej nr 1  w Lubomierzu. To tutaj w roku szkolnym 2018/2019  realizowana była innowacja  pedagogiczna o tematyce historycznej pt. „Bliskie spotkania z historią – ocalić od zapomnienia” współfinansowana przez Urząd Gminy Mszana Dolna. W projekcie tym podjęto szereg zadań mających na celu zapoznanie uczniów z wojenną historią  ich „Małej Ojczyzny”, zebranie wspomnień mieszkańców Lubomierza na temat II wojny światowej i wydanie ich w formie książkowej oraz wykonanie tablicy upamiętniającej dramatyczne wydarzenia z 1943 roku.

            Po zakończeniu Mszy Świętej wszyscy zaproszeni goście udali się do Szkoły Podstawowej nr 1 w Lubomierzu na uroczysty obiad połączony z prezentacją zadań realizowanych w trakcie trwania projektu i jego promocją. Zebrani goście byli pod wrażeniem intensywności działań i pełni podziwu dla takich inicjatyw.  Zapraszamy do obejrzenia filmu kończącego realizację projektu.

red. Dorota Węgielska

Galeria zdjęć

 

 


Copyright © 2014. All rights reserved.

Posted 2 października 2019 by Natalia in category Uncategorized