Październik 27

Akcja Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła pamięta”

zdj5W ramach akcji „Szkoła pamięta” zorganizowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej Szkoła Podstawowa nr 1 w Lubomierzu podjęła następujące działania, których celem było upamiętnianie ważnych postaci i wydarzeń:

  • w naszej szkole odbyły się spotkania ze świadkami historii. Panie Zofia Nachman i Zofia Zasadni podzieliły się swoimi wspomnieniami z okresu II wojny światowej.  Celem spotkań z lokalnymi bohaterami, było przybliżenie historii młodemu pokoleniu, wzbudzenie jego zainteresowania przeszłością narodu  oraz kultywowanie tradycji.
  • zostało zorganizowanych kilka wycieczek historycznych. Był to Oświęcim, miejsce pamięci narodowej,  jak również najbliższe okolice: Mszana Dolna, Gruszowiec, Kasina Wieka. To tutaj rozegrały się miejscowe tragedie.
  • zorganizowano również wystawę historyczną upamiętniająca lokalne wydarzenia  z okresu II wojny światowej. Cieszyła się ona dużym zainteresowaniem.
  • społeczność naszej szkoły podjęła się zadania  upamiętnienia tragicznych wydarzeń II wojny światowej, które rozegrały się w Lubomierzu. Została wykonana  Pamiątkowa Tablica, którą umieszczono w miejscowym kościółku, a jej odsłonięcie miało miejsce podczas uroczystej mszy świętej.
  • reprezentanci naszej szkoły wraz z opiekunką udali się do miejsca poświęconego Janowi Pawłowi II – Wielkiemu Świętemu. Na Papieżówce, zapalając znicz i modląc się, oddali cześć wspaniałemu Patronowi dzieł miłosierdzia, pomocy i kultury.
  • W dzień liturgicznego wspomnienia św. Jana Pawła II  – w naszej szkole 22.X.2019 roku – odbył się apel poświęcony Papieżowi Janowi Pawłowi II.
  • 25 października 2019 społeczność szkolna zapaliła znicz na grobie Jana Błachuty – partyzanta z Ochotnicy, żołnierza AK.
  • Uczniowie Szkoły Podstawowej  nr 1 w Lubomierzu pamiętają o uczestnikach Powstania Warszawskiego. W miesiącu wrześniu  wysłali do Powstańców wiele kartek online, własnoręcznie wykonane laurki z życzeniami oraz bardzo osobiste listy z podziękowaniami i wyrazami szacunku. Działania te podjęli w ramach ogólnopolskiej kampanii BohaterOn – włącz historię! Dzięki aktywnemu zaangażowaniu się w tę jedną z największych ogólnopolskich akcji o tematyce historycznej, uczniowie  poznali przebieg walk o stolicę oraz osobiste wspomnienia wojennych Bohaterów Warszawy – autentycznych świadków historii, których poświęcenie i odwaga w obronie Polski mogą służyć za przykład do naśladowania.

 red. Małgorzata Kawecka
Dorota Węgielska
s. Elżbieta Ciebiera
Katarzyna Wojtyczka
Dorota Wcisło

Galeria zdjęć


Copyright © 2014. All rights reserved.

Posted 27 października 2019 by Natalia in category Uncategorized