Czerwiec 9

Sukces to nie przypadek…

92094153_656724261818979_4412029691964162048_nMilena Kuczaj i Martyna Wojciarczyk z klasy 8 Szkoły Podstawowej nr 1 w Lubomierzu zostały laureatkami Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego „Przywrócić głos Niezłomnym, Nieobecnym na lekcjach historii” dla uczniów szkół podstawowych i środowisk polonijnych. Patronat Narodowy nad Konkursem objął Prezydent Rzeczypospolitej Andrzej Duda w Stulecie Odzyskania Niepodległości. 

 „Sukces to nie przypadek. To ciężka praca, wytrwałość, nauka, analiza, poświęcenie, a przede wszystkim miłość do tego, co robisz”. Te słowa brazylijskiego piłkarza, legendy futbolu definiują zachowanie wielu sportowców, ale mogą być również wskazówką dla uczniów, którzy nie boją się nowych wyzwań i porażek, poszukują i zgłębiają wiedzę, aby potem cieszyć się z osiągnięć. Na sukces Mileny Kuczaj i Martyny Wojciarczyk w konkursie historycznym złożyło się wiele czynników. Przede wszystkim wielkie zaangażowanie i pracowitość Mileny. Jej upór w dążeniu do celu, który czasami był w zasięgu ręki i spokój w niepowodzeniu. Jej ciekawość w odkrywaniu historii Polski, tej bliskiej – lokalnej i tej wielkiej- ogólnonarodowej. Jej radość z osiągnięć i ciągła chęć do działania, poszukiwania i zdobywania nowych „szczytów”. Na sukces uczennic złożyło się również przekonanie Martyny, że na poznawanie historii nigdy nie jest za późno, tylko trzeba się odważyć i włożyć trochę serca w to, co się robi.

Do tego przepisu naszych uczennic, jak zdobyć zaszczytny tytuł laureata, na pewno należy dodać jeszcze łut szczęścia, które im tutaj dopisało i pomogło pokonać wielu uczniów z Polski i   zagranicy. Milena Kuczaj znalazła się wśród najlepszych dzięki wspaniałej, dopracowanej pracy modelarskiej przedstawiającej jeden z samolotów Stanisława Skalskiego – asa myśliwskiego okresu II wojny światowej i bohatera bitwy o Wielką Brytanię. Natomiast Martyna Wojciarczyk tytuł laureata wywalczyła doskonałą prezentacją upamiętniającą postać Stanisława Skalskiego jako jednego z Żołnierzy Niezłomnych.

„Byłem tylko żołnierzem. Latałem najlepiej, jak umiałem.” Niech te słowa Stanisława Skalskiego, który stał się legendą za życia, dalej motywują nasze laureatki do podejmowania nowych wyzwań,  a dla innych uczniów będą wskazówką, że skromność, odwaga i prawdziwe zaangażowanie może sprawić, że będą najlepsi w tym, co robią.

red. Dorota Węgielska

 

 


Copyright © 2014. All rights reserved.

Posted 9 czerwca 2020 by Natalia in category Uncategorized