maj 7

233. Rocznica Uchwalenia Konstytucji 3 Maja

W dniu 30 kwietnia 2024 roku na sali gimnastycznej naszej szkoły odbyła się  uroczysta akademia z okazji 233. Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Wydarzenie to zgromadziło liczne grono uczniów i nauczycieli, którzy z zaciekawieniem obejrzeli relację  reporterską „na żywo” z 1791 roku przygotowaną przez uczniów klasy 6 i 7. Zabrali oni  wszystkich zebranych w podróż w czasie  do Zamku Królewskiego w Warszawie, gdzie obradował Sejm Czteroletni. Wspólnie z reporterami programu „Kalendarz historyczny” widzowie „oczekiwali” na dziedzińcu zamkowym na twórców Konstytucji 3 Maja i jej przeciwników.   Z przeprowadzonych wywiadów z królem Polski – Stanisławem Augustem Poniatowskim, marszałkiem sejmu – Stanisławem Małachowskim oraz przeciwnikiem reform  – Stanisławem Szczęsnym Potockim  uczniowie poznali najważniejsze założenia Konstytucji 3 Maja, która była wyrazem patriotyzmu i jedności narodowej oraz  jednym z najważniejszych dokumentów prawnych w historii Polski.  A dzięki pięknym strojom z epoki, muzyce oraz tańcom  mogli jeszcze bardziej  poczuć doniosłą atmosferę tamtych wydarzeń i radość Polaków  z uchwalenia  konstytucji.

    Na zakończenie akademii głos zabrała pani dyrektor Jadwiga Baran- Stożek, która pogratulowała uczniom wspaniałego występu i zachęciła do udziału w świętowaniu wydarzeń związanych z polską.

red. D. Węgielska


Copyright © 2014. All rights reserved.

Posted 7 maja 2024 by Natalia in category Uncategorized