październik 13

Skarby mórz i oceanów

??????????Nietypowa lekcja przyrody miała miejsce w środę 7 października w naszej szkole. Przeprowadził ją Pan Stanisław Jantura, który jest kolekcjonerem od 30 lat, a świat mórz i oceanów jest jego ogromną pasją. Towarzyszyła mu Pani, która również przekazała nam wiele ciekawostek. Wszystko odbywało się na sali gimnastycznej. Najpierw w tej prelekcji udział wzięli uczniowie klas III – VI, a po nich klasy 0 – II. Wokół miejsc siedzących rozłożone były stoiska, na których znajdowały się różne zakonserwowane stworzenia morskie, glony, szczęki rekinów, muszle, perły, bursztyny i wiele innych okazów. Dostaliśmy do rąk tabliczki z rafą koralową i zębami rekinów,  które można było dotknąć, co sprawiało nam wiele frajdy.  Nasz gość wskazywał na mapie te części świata, z których pochodziły prezentowane przez niego eksponaty. Duże wrażenie wywarły na nas także kolorowe muszle. Dowiedzieliśmy się, że im jaskrawszy kolor ma dana muszla, tym jest bardziej trująca. Mieliśmy też okazję zobaczyć, jak wygląda muszla ślimaka od środka. Pan kolekcjoner pokazał nam naczynia i sztućce, które ludzie robili z muszli ślimaków i małż.
W drugiej części spotkania każdy z nas mógł spokojnie przyjrzeć się z bliska prezentowanym okazom, lecz nie wolno było ich dotykać. Było to dla nas zrozumiałe, ponieważ ktoś mógłby naruszyć lub zepsuć zbiory. Na końcu można było także kupić sobie pamiątkę.
Ekspozycja Pana Stanisława wzbudziła w nas ogromny zachwyt. Chcielibyśmy, żeby jeszcze kiedyś powrócił do nas z nową kolekcją. Nie sądziliśmy, że podwodny świat może być tak piękny! To była dla nas bardzo cenna lekcja przyrody!

red. Samorząd Uczniowski
Aleksandra Dawiec, Paweł Kowalczyk, Katarzyna Kozyra, Anna Wąchała, Izabela Pajka

Posted 13 października 2015 by Natalia in category Uncategorized