Grudzień 27

W kraju „Baśni tysiąca i jednej nocy”

Kolejne juz spotkanie z panem podróżnikiem w naszej szkole tym razem pozwoliło nam „odwiedzić” tajemniczy Iran. Kraj ten od wielu lat wzbudza w ludziach wiele emocji. Wydarzenia ostatnich dziesięcioleci spowodowały, że kojarzy się on z miejscem niebezpiecznym i pełnym uprzedzeń do innych kultur. Dzięki tej „żywej lekcji geografii” mogliśmy się przekonać, że tereny dawnej Persji, pomimo wielu obcych dla Europejczyków nakazów i zakazów, mogą być miejscem kojarzącym się turyście z gościnnością i mile spędzonym czasem.

Przyjazne  nastawienie Irańczyków i brak tłumów turystów pozwalają na spokojne czerpanie radości z odwiedzania danego miejsca, a niepowtarzalnych miejsc, których nie chce się opuszczać, jest tu bardzo wiele.
Wspomnienia z podróży nasz gość rozpoczął od pokazania na mapie trasy swojej wyprawy. Jednym z  głównych punktów  było Teheran, który jest kosmopolitycznym miastem, z wieloma muzeami, parkami, restauracjami oraz miłymi, przyjaznymi ludźmi. Miasto można podzielić na dwie części – północną i południową. Północne dzielnice Teheranu są bardziej zamożne, nowoczesne i kosmopolityczne. 
Kolejnym wyzwanieme dla naszego podróżnika była kilkudniowa wycieczka w irańskie góry. Która wymagała dobrego przygotowania fizycznego. Dzięki bogatej galerii mogliśmy wspólnie podziwiać piękne widoki z tej wyprawy. 
Kolejnym ciekawym doświadczeniem była kąpiel w największym jeziorze świata – w Morzu Kaspijskim.  Jego powierzchnia liczy ponad 300.000 km2, mniej więcej tyle, ile zajmuje cały obszar Polski.
W Iranie bardzo istotną rolę odgrywa obiór. Dzięki prelekcji mogliśmy zobaczyć jak na co dzień ubierają się irańskie kobiety . Pan podróżnik zaprezentował nam czador -tkaninę w kształcie półokręgu, którą kobieta owija całe ciało, poczynając od głowy (nosi się go niemal wyłącznie w Iranie), a także hidżab – zasłonę okrywającą głowę  i piersi (noszoną przez większość muzułmanek po osiągnięciu wieku kobiecej dojrzałośći).
Dzięki tej lekcji mogliśmy się również przenieść w czasie i odwiedzić  historyczne miejsca dawnej Persji, w których bez trudu można odnaleźć między innymi takie skarby jak obrazki z „Baśni tysiąca i jednej nocy”.
red. Anna Niżnik


Copyright © 2014. All rights reserved.

Posted 27 grudnia 2018 by Natalia in category Uncategorized