luty 11

Bliskie spotkania z historią – druga odsłona projektu edukacyjnego

plakat hoistoria„Naród bez dziejów, bez historii, bez przeszłości, staje się wkrótce narodem bez ziemi, narodem bezdomnym, bez przyszłości. Naród, który nie wierzy w wielkość i nie chce ludzi wielkich, kończy się.”
Prymas Stefan Wyszyński

„Wybitni dowódcy wojskowi w historii mojej gminy, powiatu i regionu” – to druga odsłona projektu historycznego skierowanego do uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 im. św. Józefa  w Lubomierzu, który uzyskał dotację z Urzędu Gminy Mszana Dolna na dofinansowanie działań poszerzających wiedzę dzieci i młodzieży na temat wybitnych polskich dowódców wojskowych i ich związku z lokalną historią. Wniosek o dotację został złożony przez Stowarzyszenie Na Rzecz Wspierania Młodych Talentów z Lubomierza działającego przy szkole, które wspiera rozwój naszych uczniów, promując wśród nich postawy patriotyczne oraz szacunek do dorobku minionych pokoleń.

Podczas realizacji projektu uczestnicy poznają dokonania Józefa Piłsudskiego, Józefa Hallera, Stanisława Maczka oraz Tadeusza Kościuszki. Dowiedzą się, co łączyło ich z Mszaną Dolną, Kasiną Wielką, Limanową i Krakowem. Odwiedzą miejsca pamięci historycznej znajdujące się na terenie ich miejscowości, gminy oraz powiatu. Wezmą udział w konkursie fotograficznym: „Być jak Piłsudski, Haller, Maczek, Kościuszko” na najlepszą charakteryzację oraz przygotują wystawę w holu szkoły dla całej społeczności szkolnej prezentującą postaci wybitnych dowódców i dokumentującą realizację zadań przewidzianych w projekcie. Uzyskane środki finansowe przeznaczone zostaną na zakup strojów historycznych, które uświetnią przyszłe akademie i przedstawienia z okazji świąt narodowych oraz na przygotowanie wystawy i nagrody dla uczniów- przyszłych zwycięzców konkursu. Projekt zakończy się 11 listopada 2022r. – uroczystą akademią z okazji Narodowego Święta Odzyskania przez Polskę Niepodległości.

red. Dorota Węgielska, Małgorzata Kawecka, Katarzyna Franczyk

Posted 11 lutego 2022 by Natalia in category Uncategorized