marzec 27

Sukcesy w VII edycji konkursu czytelniczo-plastycznego Góralskie cytanie

Konkurs Czytelniczo – Plastyczny Gwarowych Tekstów Literatury Regionalnej- Góralskie Cytanie, organizowany jest już od 7 lat. Co roku uczniowie naszej szkoły są przygotowywani do udziału w konkursie, którego organizatorami są: Zespół Szkoły i Przedszkola w Łostówce, Zespół Placówek Oświatowych im. Jana Pawła II w Podobinie, Zespół Placówek Oświatowych w Mszanie Dolnej, a  współorganizatorami: Kuratorium Oświaty w Krakowie oraz Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Targu. Podczas etapu szkolnego, który odbył się 8 lutego 2024 r. wyłoniono uczniów, którzy zakwalifikowani do etapu wojewódzkiego, 21 marca, pojechali do Zesppłu Szkoły i Przedszkola w Łostówce. W części czytelniczej naszą szkołę reprezentowali: Igor Kuczaj (kl. II), Zofia Ogiela (kl. III), Marcin Szczepaniak (kl. IV), Paweł Jarosik (kl. VI) i Anna Dawiec (kl. VII). Wszyscy uczestnicy mieli przeczytać wskazane w regulaminie teksty z „Zagórzańskiej czytanki”,  gwarą z odpowiednim akcentem, w kl. IV-VI należało dodatkowo go opowiedzieć, a w kl. VI-VIII- doszła interpretacja i test.   Część plastyczna polegała na wykonaniu ilustracji do wskazanej w regulaminie czytanki.  Reprezentanci szkoły to: Zofia Wąchała (kl. II),  Michał Michura (kl. II), Antoni Michura (kl. IV), Julia Kowalczyk  (kl. V), Wiktoria kowalczyk (kl. VII)  oraz Piotr Rucki (kl. VIII ).

Każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy dyplom i linijkę z napisem: „Góralskie Cytanie ‘2024 r.” Uczniowie, którzy zdobyli miejsca na podium otrzymają nagrody podczas Gali Finałowej, która odbędzie się w siedzibie Instytutu Dziedzictwa Niematerialnego Ludów Karpackich w Ludźmierzu.   otrzymali dodatkowo cenne nagrody. W części czytelniczej, w kategorii kl. IV-VI Paweł Jarosik zajął I miejsce, a  Marcin Szczepaniak otrzymał wyróżnienie. Anna Dawiec zdobyła I miejsce w kategorii kl. VII-VIII. W części plastycznej, w kategorii kl. I-III Michał Michura otrzymał wyróżnienie, natomiast w kategorii kl. IV-VI Antoni Michura otrzymał I miejsce, a w kategorii kl. VII-VIII Piotr Rucki uplasował się na  III miejscu.

Bardzo się cieszymy się, że tylu uczniów z naszej szkoły stanęło na podium,  ponieważ konkurs był bardzo trudny, konkurencja duża a rywalizacja zacięta! Najwięcej trudności przysporzyły przygotowującym i uczestnikom słowa, które nie są już używane. Trzeba było wielu starań, aby dowiedzieć się, co na przykład znaczy „gandalijon”, „notoń”, „snoza”, „hałun”, „wiera”…

Dziękujemy p. Katarzynie Aksamit za pomoc w interpretacji tekstów oraz Rodzicom uczniów za nieocenioną pomoc. Wszystkim uczestnikom gratulujemy znajomości tekstów i umiejętności posługiwania się gwarą.

red. K. Wojtyczka


Copyright © 2014. All rights reserved.

Posted 27 marca 2024 by Natalia in category Uncategorized