Listopad 23

Warsztaty z Zagórzańską czytanką

Dbałość o tradycję, dziedzictwo naszego regionu to ważne aspekty nauczania i wychowania w Szkole Podstawowej nr 1 im. św. Józefa w Lubomierzu. Obecnie obserwujemy ożywienie związane z potrzebą powrotu do własnych korzeni, a tradycja nie jest na szczęście utożsamiana z zacofaniem i „ciemnogrodem”. Uczniowie lubomierskiej jedynki wyrażają chęć poznania przeszłości swojej małej ojczyzny i chętnie podejmują działania poświęcone tym tematom. 14. 11. 2018r. uczniowie należący do kółka Folk-Art brali udział w kolejnych już warsztatach poświęconych Zagórzańskiej czytance. Na zaproszenie prowadzącej odpowiedzieli także Dziadkowie i Rodzice, którzy przybyli na spotkanie. Nie zabrakło również autorów tekstów gwarowych dr hab., prof. nadz. p. Anny Mlekodaj i p. Łukasza Zapały. Zmaganiom poszczególnych grup przyglądała się także p. dyrektor Jadwiga Baran-Stożek. Analiza czytanki pt. Maziorz okazała się być ciekawym doświadczeniem dla uczestników, którzy rozwiązywali przeróżne zadania zdobywając punkty. Rywalizacja była zacięta, a zabawa przednia. Wszyscy zostali nagrodzeni przez prowadzącą, a hasła krzyżówek, słowa W. Orkana: „Tradycja jest Twoją godnością” oraz „Dbaj o zachowanie spuścizny twych ojców”, były kwintesensją zajęć.

Dziękuję Autorom, Rodzicom i Dziadkom za przybycie, p. dyrektor za wsparcie inicjatywy, p. W. Ruckiej za pyszne bułeczki, którymi delektowaliśmy się podczas przerwy, kucharkom za poczęstunek oraz p. A. Babuśce za pomoc w organizacji.

 red. Katarzyna Wojtyczka

 

 


Copyright © 2014. All rights reserved.

Posted 23 listopada 2018 by Natalia in category Uncategorized